Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (covid-19 virüs) salgını nedeniyle şu günlerde çoğumuz evlerimizde sosyal hayattan izole olmuş bir şekilde vakit geçirmekteyiz. Bu süreçte dikkat etmemiz gereken en önemli şeylerden biri de doğru beslenmektir. Corona virüsten koruyan spesifik bir besin önerisi yoktur ancak bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak vücudunuzun bu salgınla mücadelede kullanacağı en büyük silahtır. Özellikle protein, lif, vitamin-mineral ve antioksidanlardan zengin bir beslenme rutinini hayatımıza adapte ederek bu sistemi güçlendirebiliriz.

Sebze ve meyve tüketiminize ve özellikle C vitaminini her gün almaya özen gösterin. Günde 3-5 porsiyon sebze meyve tüketimi idealdir.

Probiyotik ve prebiyotik besin alımı bağırsak sağlığınız ve bağışıklık sisteminiz için elzemdir. Posa alımının doğru miktarda yapılması da bağırsak sağlığınızın ve dolaylı olarak bağışıklık sisteminiz güçlenmesini sağlayacaktır.

Su ihtiyacı her birey için farklılık gösterir ancak günlük olarak ortalama 2-2,5 litre su tüketin. Sularınız içine hem C vitamini alımını arttırmak hem de aroma vermek için limon, maydanoz ekleyebilirsiniz.

Her gün ve her öğününüzde besin çeşitliliğini sağlayın, sofranızda hem doğru karbonhidrat çeşidine hem proteine hem de sebze ve meyveye yer verin.

Bu dönemde duygusal açlık atakları gelişebilir ve paketli gıda, hamur işi tüketimi artabilir. Bu gibi durumlarda sağlıklı atıştırmalıkla yönelmek daha doğru olacaktır. Yapılan en büyük hatalardan biri ise panik havasına girip pek çok besin takviyesine yönelmek olacaktır. Aynı anda birden fazla multivitamin besin takviyesi kullanımı toksik dozlara ulaşılmasına neden olabilir. Bu sebeple diyetisyeninize danışmadan bu tarz takviyeleri kullanmayınız.

Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WordPress Cookie Notice by Real Cookie Banner