Dünyaya 27 haftalıkken 1150 gram olarak gelen ve hayata tutunan prematüre bebek Ahmet Asaf Demircan, Özel Egekent Hastanesi’ndeki 56 gün süren tedavisinin ardından sağlıklı bir şekilde taburcu edildi.

Ayşe ve Tamer Demircan çiftinin heyecanla bekledikleri ilk çocukları olan Ahmet Asaf Demircan, 7 aylıkken erken doğum riskiyle Özel Egekent Hastanesi’ne başvurdu. Ahmet Asaf bebeğin sağlığına kavuşabilmesi için hastanemiz doktorlarından Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Gülay Gün Or, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Suna Yazıcı ve yeni doğan ekibi seferber oldu. Hastanemizin yeni doğan yoğun bakım ünitesinde uzun soluklu tedavi altına alınan bebek, belli bir süre solunum cihazına bağlı kaldı. Ardından ekokardiyografi değerleri sonucunda Patent Duktus Arteiosus (PDA) saptanmasıyla, PDA kapatma tedavisi uygulandı. 56 gün süren tedavisinin ardından oksijen ihtiyacının kalmaması ve anne sütüyle yeterli miktarda beslenmeye başlaması üzerine Ahmet Asaf bebek, 2 kilo 550 grama ulaştı ve taburcu edildi. Uzun zamandır bekledikleri ilk bebekleriyle evlerine dönmenin heyecanını yaşayan Ayşe ve Tamer Demircan çifti, evlatlarını sağlıklı bir şekilde kucaklarına almanın mutluluğunu yaşıyor.

“2 kilo 550 gram taburcu edildi”

Ahmet Asaf bebeğin takip ve tedavisini yenidoğan ünitesinde yaptıklarını belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Gülay Gün Or, “37’nci gebelik haftasının altında doğan bebeklere prematüre bebek diyoruz. Bu minikler, anne karnında geçirmesi gereken sürenin bir kısmını dışarıda geçirmek zorunda kalır. Günümüz teknolojisiyle prematüre bebeklerin anne karnındaki yaşam alanına yakın bir ortam sunarak gelişimlerinin tamamlamalarına yardımcı oluyoruz. Ahmet Asaf doğduğunda da akciğer gelişimi tamamlanmadığı için solunum cihazıyla desteklendi. Uyguladığımız çeşitli tedavi yöntemleri ve verdiğimiz destek sonrası 2 kilo 550 gram ağırlığında sağlıklı bir şekilde taburcu edildi. Bizler de mutlu olduk” şeklinde konuştu.

“Sağlığına kavuşması bizim mutluluk kaynağımız”

Bebeklerin zorlu süreçlerini en iyi şekilde geçirmeleri için çabaladıklarını dile getiren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Suna Yazıcı ise, “Onları sağlıklı şekilde taburcu ettik, hastane kontrollerini sürdürüyoruz. Kiloları, sağlıkları şu an gayet iyi. Bebekleri sağlıklı şekilde anne ve babasının kucaklarına vermek mutluluk kaynağı” ifadelerinde bulundu.

“Bebeğimiz sağlığına kavuştu”

Baba Tamer Demircan zorlu bir süreç yaşadıklarını ama bu sürecin mutlu sonla neticelendiğini söyleyerek, “Bebeğimiz çok erken dünyaya geldi. Çok küçüktü, dokunmaya korkuyorduk. Ama hayata tutundu, çok mutluyuz. Bebeğimiz şimdi gayet sağlıklı” dedi.

Anne Ayşe Demircan ise zorlu bir dönemin ardından bebeklerini sağlıklı şekilde kucağına almanın mutluluğunu yaşadığını dile getirerek, doktorlara teşekkür etti.

One Reply to “1150 gram doğan prematüre bebek, yaşama tutundu”

  1. Maşallah bebeğimize kimseye yaşatmasın bu durumu.

Yorumlara kapalı.

Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WordPress Cookie Notice by Real Cookie Banner